NSR Logo
North Staffordshire Railway Study Group
Events & Meetings
The Journal
Contact Us

NSR Brief History
Signal Cabins
Studying the NSR
Books & Videos
RAIL 532

Modelling the NSR

Family History
For Schools
Useful Links

The NSR and the Great War - Remembering Them

A total of 146 employees of the North Staffordshire Railway who died in the Great War are commemorated on two plaques mounted on the pillars which support the Memorial Arch at Stoke Station. The plaques were unveiled on 15 August 1922 by the chairman of the railway company, Lord Anslow.

Two members of the Study Group, David J. Woolliscroft and Mike G. Fell, have worked together with other members to gather and collate as much information as possible about these men in order to produce a book telling their stories.

Entitled Gone to War : The North Stafford's Fallen Railwaymen it has now been published. More information can be found on the Books Page of our website.

The research for the book identified six men whose names had been omitted from the memorial. In 2016 the Group commissioned an additional plaque to be added to the memorial to honour them. Funding was provided by the Railway Heritage Trust and it was unveiled on 26 September 2017 by Margaret Dale whose uncle, Thomas Henry Brindley, was one of the six men. The names of these six men are (in alphabetical order).

G.P. Bevans – Black Watch
W. Booth – Grenadier Guards
T.H. Brindley – Royal Field Artillery
C.H. Clay – York and Lancaster Regiment
C. Knapper – Royal Engineers
S. Maurice – Royal Engineers

Christine Moore, widow of founder Group member David Moore, unveiled an explanatory plaque explaining the role played by the Group in identifying the men.

If you are related to any of the men commemorated on the Stoke Station memorial we would still like to hear from you.

W.H. Adams - North Staffordshire Regiment D. Hughes - North Staffordshire Regiment
G. Armitt - Cheshire Regiment C.B. Hulse - Royal Engineers
C.E. Arms - Grenadier Guards C.S. Jackson - Royal Field Artillery
H.T. Ashcroft - Royal Engineers G. James - Sherwood Foresters
W.F. Astill - Royal Garrison Artillery J. Jervis - North Staffordshire Regiment
P. Attwood - Royal Fusiliers A.E. Jones - North Staffordshire Regiment
W. Baddeley - Royal Garrison Artillery S. Joynson - Royal Engineers
P.H. Bagnall - North Staffordshire Regiment F. Kay - Royal Irish Fusiliers
J.H. Bailey - Cheshire Regiment R.F. Knapper - Loyal North Lancs Regiment
J. Baker - Royal Engineers R.B. Knight - North Staffordshire Regiment
S. Beardmore - North Staffordshire Regiment J. Leese - South Wales Borderers
S. Beardsley - North Staffordshire Regiment E. Machin - Warwickshire Regiment
W. Beech - Royal Army Medical Corps H. Maguire - Royal Garrison Artillery
W.C. Bell - North Staffordshire Regiment B. Martin - Royal Engineers
T. Bentley - Welch Guards E. Mason - North Staffordshire Regiment
T. Berry - Royal Garrison Artillery E.S.M. Massey - North Staffordshire Regiment
W. Bickerton - East Surrey Regiment B.W. McInnerny - Royal Navy
A. Bickerton - Royal Field Artillery T. Merry - North Staffordshire Regiment
J.A. Billingsley - Worcestershire Regiment S. Miles - Sherwood Foresters
R. Birch - Royal Fusiliers W.H. Millard - Royal Engineers
H. Bird - Royal Engineers B.R. Minchim - Grenadier Guards
R. Birks - Royal Engineers C. Mitford - North Staffordshire Regiment
J.T. Birks - Royal Fusiliers A.L. Moore - Northumberland Fusiliers
W.W. Blakeman - Middlesex Regiment J. Mottram - Cheshire Regiment
S.R. Blood - Royal Engineers J.F. Newman - King’s Royal Rifle Corps.
H. Boon - North Staffordshire Regiment F. Newman - Lincolnshire Regiment
A. Bourne - Leicestershire Yeomanry T. Nixon - Royal Field Artillery
S. Brereton - Royal Engineers P. Nutt - Royal Fusiliers
E. Bridgwood - North Staffordshire Regiment W.L. Organ - Royal Horse Artillery
T. Buxton - Grenadier Guards W.R. Peake - Royal Navy
W. Caddick - South Staffordshire Regiment F. Perrins - East Lancashire Regiment
T. Carnel - Royal Fusiliers C. Plant - North Staffordshire Regiment
F. Carryer - Royal Fusiliers F. Pointon - Rifle Brigade
T. Cartlidge - North Staffordshire Regiment H. Pointon - King’s Liverpool Regiment
F.C. Challinor - King’s Shropshire Light Infantry W.J. Presbury - West Yorkshire Regiment
D. Chatfield - Royal Engineers E. Prime - Lincolnshire Regiment
R. Cheetham - Machine Gun Corps F. Proctor - Dorsetshire Regiment
G.H. Clowes - Royal Fusiliers F. Riley - Royal Scots
W.M. Cope - Royal Fusiliers M.H. Salt - North Staffordshire Regiment
C. Coppenhall - Cheshire Regiment J. Salt - West Yorkshire Regiment
T.P. Critchlow - Grenadier Guards A.J. Scragg - South Staffordshire Regiment
A. Crompton - North Staffordshire Regiment E. Selwood - North Staffordshire Regiment
J. Darlington - Royal Field Artillery F.H. Shipley - North Staffordshire Regiment
E.H. Degge - Northumberland Fusiliers G. Sillitoe - Royal Engineers
R.J. Dewsberry - Cheshire Regiment S. Sims - North Staffordshire Regiment
C. Dunn - Royal Fusiliers J. Smallwood - Cheshire Regiment
T. Durose - King’s Liverpool Regiment A.E. Smith - Warwickshire Regiment
J. Eardley - Royal Engineers P. Sutton - Leicestershire Regiment
J. Ellis - North Staffordshire Regiment A.V. Swetnam - The Buffs
J. Ellis - Royal Fusiliers B.P. Taft - North Staffordshire Regiment
R. Ford - South Staffordshire Regiment F. Talbot - Grenadier Guards
R. Ford - King’s Shropshire Light Infantry S. Thomas - Royal Welch Fusiliers
F.T. Forrester - North Staffordshire Regiment H.T. Thompson - The Cameronians
A. Fox - Royal Fusiliers C. Thorley - North Staffordshire Regiment
A. Franklin - North Staffordshire Regiment J.S. Tunstall - North Staffordshire Regiment
J. George - Royal Engineers T. Vickers - Sherwood Foresters
F. Gilford - Royal Fusiliers T.H. Walker - Lincolnshire Regiment
J. Gittens - Royal Field Artillery A.E. Ward - Sherwood Foresters
B. Goldstraw - North Staffordshire Regiment W. Weatherall - North Staffordshire Regiment
J. Goodwin - North Staffordshire Regiment J. Weatherby - Cheshire Regiment
J. Goodwin - Royal Engineers J.T. Wheelock - Loyal North Lancs Regiment
F. Gretton - Lancashire Fusiliers H. Whitcut - Royal Engineers
A.E. Griffiths - Machine Gun Corps W. Wicks - Royal Field Artillery
W.L. Hancock - King’s Royal Rifle Corps. A. Wilde - Royal Army Service Corps
S. Harrison - Northamptonshire Regiment A.J. Wilkinson - North Staffordshire Regiment
A. Harvey - Grenadier Guards C. Willatt - Leicestershire Regiment
J. Hazelhurst - North Staffordshire Regiment S. Wilson - Royal Navy
A.H. Heath - Royal Fusiliers W.J. Wood - East Surrey Regiment
T. Hemmings - East Lancashire Regiment W.E. Wood - Durham Light Infantry
E. Hendrick - King’s Royal Rifle Corps. C. Wood - Royal Engineers
W. Hill - North Staffordshire Regiment C.H. Yates - Coldstream Guards
W.H. Hollins - North Staffordshire Regiment C.W. Yorke - Northumberland Fusiliers
P. Houson - Machine Gun Corps P. Yoxall - Devonshire Regiment

You may get in touch please go via our Contacts page by clicking here.

Please ensure that you include the name and regiment of your relative.

Last updated 29/01/18.